Jeśli masz przed sobą dużą inwestycję, planujesz rozwój firmy, budowę domu, lub inne kosztowne przedsięwzięcie na pewno słyszałeś już o kimś takim jak doradca kredytowy lub doradca finansowy. Jeśli nie to na pewno o nim usłyszysz. Pewnie zastanawiasz się do czego taki doradca mógłby być Ci potrzebny. Przecież można być niezależnym od nikogo.
Twoi znajomi na zmianę albo chwalą sobie pomoc doradcy kredytowego albo wręcz przeciwnie. Każdy przecież wie, że może pójść do banku, zapytać na przykład o kredyty hipoteczne i samemu załatwić sprawę. Może jednak nie bez przyczyny rynek jest pełen doradców kredytowych. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z oferty takiego doradztwa należy zwrócić uwagę na wiele ważnych rzeczy. Taki specjalista może zarówno pomóc jak i zaszkodzić twoim interesom. Warto, abyś wiedział, czego oczekiwać od doradców finansowych, a także jakie obowiązki na nich spoczywają oraz czym charakteryzuje się dobry doradca.
Czym zajmuje się doradca kredytowy?
Doradca kredytowy to osoba, która może zabrać pod swoje skrzydła Twoje starania o kredyt hipoteczny, pożyczkę na kupno działki czy skorzystanie z innych produktów bankowych. Najlepiej wybrać takiego doradcę, który został nam polecony przez znajomych czy rodzinę. Kiedy nikt nigdy z najbliższych nie korzystał z usług pośredników kredytowych warto zasięgnąć opinii w internecie. Na wielu forach możemy przeczytać zarówno dobre jak i złe opinie dlatego warto spędzić trochę czasu na poszukiwaniach. Najlepiej jednak znaleźć kogoś z polecenia.
Doradca kredytowy to osoba, która powinna być obeznana i mieć duże doświadczenie w branży bankowej. Dzięki temu zna ona oferty każdego banku i stara się przedstawić klientowi jak najbardziej dla niego korzystne rozwiązanie. Jeśli udało Wam się wybrać godną zaufania osobę, połowa sukcesu za Wami. Podczas pierwszego spotkania ekspert kredytowy powinien zadać Wam szereg pytań dotyczących Waszych zarobków, sytuacji finansowej, oczekiwań i potrzeb. Jest to też czas, w którym ekspert finansowy powinien wyliczyć Waszą zdolność kredytową.
Zastanawiacie się wspólnie na jaką wysokość kredytu pozwalają Twoje obecne zarobki oraz czego oczekujesz. Obliczenie Waszej zdolności kredytowej we wszystkich możliwych dla Ciebie bankach może potrwać jakiś czas. Po tym poznasz też dobrego doradcę. Jeśli zależy mu na Twoim interesie, a nie na sprzedaży konkretnego produktu, dokładnie zgłębi sytuację na rynku i przeanalizuje wszystkie dodatkowe korzyści.
Po analizie zarobków firmy, bądź indywidualnego interesanta, doradca finansowy przygotowuje ofertę takich banków, które spełniają najwięcej twoich potrzeb i są dla Ciebie najbardziej opłacalne. Po takiej analizie klient otrzymuje gotową ofertę dla siebie lub swojej firmy. Ważne, żeby były to oferty kilku banków, świadczyć to może o niezależności eksperta. Ponad to doradca finansowy przygotowuje wizualizację Twojego kredytu, w którym jasno widać za co, ile i jak długo będziesz płacił. Doradca kredytowy powinien wszystko Ci wyjaśnić i pomóc w wyborze najbardziej opłacalnej oferty. Następnie wspólnie przechodzicie przez wszystkie formalności. Doradcy finansowi przygotowują wszystkie potrzebne dokumenty dzięki czemu nie musisz chodzić i szukać tych właściwych. Pomagają w poprawnym wypełnieniu i złożeniu wniosku. Mogą pomóc swoją wiedzą podczas negocjacji z bankiem lub z rozwianiem niejasności już podczas spłacania kredytu.
Doradca kredytowy, doradcy nierówny. Z kim możemy mieć do czynienia?
W idealnym świecie podczas starania się o kredyt, pożyczkę czy inne produkty bankowe, najbardziej korzystne byłoby dla nas skorzystanie z usług eksperta kredytowego. Jednak niestety idealny świat od rzeczywistości jest bardzo daleko, a doradcy kredytowi czy eksperci są bardzo różni. Należy więc zwrócić uwagę na to czy przypadkiem doradca nie chce naciągnąć nas na dodatkowe wydatki. Sprawdzić można również to czy ekspert na pewno proponuje nam najlepszą opcję dla nas, czy może najlepszą opcję dla niego. Na pierwszym spotkaniu powinniśmy dokładnie zwrócić uwagę czy doradca finansowy słucha naszych potrzeb, czy zadaje pytania czy po spotkaniu przedstawia nam oferty kilku instytucji finansowych czy produkty jednego banku.
Jeśli już na pierwszym spotkaniu prosi nas o podpisanie dokumentów, musimy mieć się na baczności. Wtedy pośrednik kredytowy bardzo często ma niestety zawężoną ofertę do banków z którymi w danej chwili współpracuje. Taki, tak zwany niezależny doradca chce jak najwięcej zarobić, a niekoniecznie wybrać dla Ciebie najlepszą ofertę.
Prawdziwy niezależny ekspert kredytowy dopiero po dogłębnej analizie twoich oczekiwań wskaże Ci najbardziej korzystną i aktualnie dostępną ofertę. Co więcej, wesprze Cię w kwestiach formalnych, pomagając wypełnić dokumenty, a następnie składając wniosek wraz z kompletem załączników. Nie zależy mu na prowizji od sprzedaży a na zadowoleniu klienta. Jego praca nie kończy się na jednym wspólnym spotkaniu czy telefonie. Chce, abyś dzięki jego sumiennej i dobrej pracy mógł polecić go kolejnym osobom. Wtedy obie strony są zadowolone z współpracy.
Ile faktycznie nas kosztuje doradca kredytowy?
Dobry doradca kredytowy to osoba, która otrzymuje wynagrodzenie od instytucji finansowych. Niewątpliwym plusem jest to, że za jego usługi nie zapłacisz ani złotówki. Doradcy finansowi w odróżnieniu od pracowników bankowych w swojej pracy bazują na dobrej opinii klientów, a co za tym idzie ich zadowoleniu. Zdarzają się jednak na rynku tacy doradcy kredytowi, za których musisz zapłacić. Otrzymują oni wynagrodzenie od klienta, a nie kredytodawcy ponieważ nazywają się niezależnym pracownikiem. Musimy pamiętać, że jeśli trafimy na dobrego doradcę finansowego lub firmę zajmującą się doradztwem kredytowym to samo dostaniemy za darmo.
Trzeba się jedynie zastanowić czy w obliczu czekających nas bardzo często nie małych wydatków chcemy płacić dodatkowo za poradę. Pośrednik kredytowy otrzymuje wynagrodzenie jedynie wtedy kiedy skorzystasz z danej usługi. Więc jeśli nie sfinalizujesz transakcji nadal będziesz na zero. Inaczej jest w przypadku gdy płacisz za poradę. Dlatego jeśli myślisz o kredycie hipotecznym bądź jakimkolwiek innym warto skorzystać z usług profesjonalistów bez ukrytych kosztów. Ekspert kredytowy, który pobiera tylko wynagrodzenie, czyli prowizję od banku na 100% będzie miał duże zaangażowanie w Twoją sprawę – bo jeśli nie uda się zdobyć finansowania – wynagrodzenie eksperta przepada. Inaczej mówiąc doradca kredytowy, który nie pobiera prowizji od Ciebie jest bardziej zaangażowany i jest większa szansa, że poprowadzi sprawę do końca.
Czy warto?
Jeśli zachowasz odpowiednią ostrożność i wcześniej sam zorientujesz się na rynku, możesz mieć pewność, że żaden pośrednik Cię nie oszuka. Skorzystanie z takiej usługi przy kredycie hipotecznym jest korzystne zwłaszcza wtedy kiedy pochodzimy z małej miejscowości i nie mamy dostępu do wszystkich banków na miejscu. Wtedy doradca przedstawi nam ofertę również tych instytucji, które nie leżą w zasięgu naszej ręki. Niezależnie od tego czy obsługuje nas doradca kredytowy niezależny czy doradca kredytowy zależny od jakiś instytucji dzięki posiadanej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej powinien pomóc nam w osiągnięciu naszego celu czyli uzyskania kredytu na najlepszych dla nas lub naszej firmy warunkach.
Jeśli potrzebujesz pomocy eksperta – zapraszam do kontaktu – nie będzie Cię to kosztować ani grosza!
„Nazywam się Anetta Girtler i już na pierwszym spotkaniu staram się klarownie wytłumaczyć na czym polega moja praca i skąd mam wynagrodzenie i że klienta nie kosztuje to ani przysłowiową złotówkę. Moje wynagrodzenie jest uzależnione od decyzji pozytywnej w przeciwieństwie do pracownika banku, który bez względu na zakończenie sprawy dla klienta wynagrodzenie i tak zawsze dostanie, czyli nie ma wielkiego „parcia” na przyłożenie się do sprawy klienta.
Najważniejszą kwestią dla mnie jest zadowolenie klienta ze współpracy, dzięki czemu mogę pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami o współpracy – kliknij i zobacz –> doradca kredytowy opinie
Za moim pośrednictwem macie Państwo dostęp do wszystkich banków i możecie liczyć na bardzo duże doświadczenie w branży bankowej.”