Jak oszczędzać pieniądze - baner.

Czy zdarzyło Ci się, że nagły wypadek losowy sprawił, że potrzebne Ci były pieniądze, jakimi akurat nie dysponowałeś? A może z roku na rok odkładasz remont lub kupno jakiejś rzeczy? Może marzą Ci się wakacje lub nowszy samochód? Niespodziewane wydatki potrafią nadszarpnąć domowy budżet. Na takie właśnie „czarne” godziny warto odkładać pieniądze.

Jeśli nie zarabiasz dużo i ledwo jesteś w stanie opłacić rachunki, pomysł oszczędzania pieniędzy może wydawać się śmieszny. Gdy na koniec miesiąca zostaje Ci niewiele, jak w ogóle można próbować oszczędzać? Owo „niewiele” to coś, od czego warto zacząć. A jeśli nad tym popracujesz, Twoja sytuacja finansowa prawdopodobnie z czasem się poprawi. Oszczędzanie pieniędzy jest warte wysiłku. Zapewnia spokój ducha i otwiera nowe możliwości. Jak zatem zacząć oszczędzać pieniądze?

Aby zaoszczędzić pieniądze, określ swój cel

Mimo że oszczędzanie pieniędzy nie należy do zadań łatwych, to przy właściwym podejściu do tematu okazuje się, że nie jest tak straszne, jak się wydawało. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest określenie celu. Cel oszczędzania powinien być:

  • realny
  • mierzalny
  • dostosowany do Twoich możliwości.

Tylko taki cel będzie Cię motywował do oszczędzania, ponieważ jego stopniowa jego realizacja będzie łatwo zauważalna.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

W ciągu dwóch lat, kiedy na świecie szalała pandemia, wielu Polaków było zmuszonych do przyjrzenia się swoim wydatkom. Wielu z nas groziła wizja redukcji stanowiska lub nawet utraty pracy. Wkrótce potem doszła rosnąca inflacja, szczególnie trudna dla domowego budżetu. To sprawia, że odkładanie pieniędzy nabiera większego znaczenia.

Dlatego przemyśl poniższe sposoby na oszczędzanie:

Przeanalizuj wydatki

To bardzo dobry pierwszy krok. Powinien zacząć się od przeanalizowania wszystkich kosztów stałych oraz comiesięcznych wydatków. To da Ci jasność, jakie koszty jesteś w stanie ograniczyć, a z czego możesz zupełnie zrezygnować. Ograniczenia te mogą dotyczyć takich rzeczy jak: zakup markowych ubrań, transport do miejsca pracy lub szkoły, subskrypcje. Może okazać się, że wprowadzenie takich prostych zmian w systemie gospodarowania własnymi środkami już daje rezerwę finansową, która zapoczątkuje oszczędności.

Jak oszczędzać pieniądze - obliczenia wydatków.

Nawyk oszczędzania powinien również objąć codzienne zakupy spożywcze. Rób większe zakupy, za to rzadziej. Do sklepu wychodź z przygotowaną wcześniej listą. Pamiętaj, że sklepy perfekcyjnie opanowały sztukę naciągania klientów na niepotrzebne zakupy — nie daj się im.

Oszczędzaj na rachunkach za mieszkanie

Pomyśl o oszczędzaniu energii elektrycznej oraz wody. W ten sposób rocznie zaoszczędzisz kilkaset złotych, a do tego przyczynisz się do ochrony środowiska. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie prysznica w miejsce wanny, a także porzucenie zmywania ręcznego na rzecz zmywarki. Używanie w mniejszym zakresie pożeraczy prądu w postaci telewizorów czy innych sprzętów też pomoże w skutecznym oszczędzaniu prądu.

Pomyśl o dodatkowym źródle dochodu

Jeśli masz czas i możliwości, znajdź sobie jakieś dodatkowe płatne zajęcie. Nie musi ono wiązać się ze stratą czasu na dojazdy, które zrujnują Twój plan dnia. Poszukaj pracy, którą możesz wykonywać z domu. Wystarczy, że na początek zarobisz kilkaset złotych. Odkładanie tych dodatkowych pieniędzy na rachunku oszczędnościowym z czasem przyniesie całkiem sporą sumę pieniędzy. Zgromadzone środki będziesz mógł wykorzystać w dowolnej chwili.

Zainwestuj

Ten sposób oszczędzania jest możliwy, gdy zbudujesz już swoją poduszkę finansową. Oznacza to, że do tego czasu powinieneś pozbyć się długów i posiadać jakieś oszczędności. Zorientuj się, jaki rodzaj inwestowania jest obecnie najbardziej opłacalny. W tym celu skorzystaj z pomocy doradcy.

Nie polegaj na opinii znajomych, czy rodziny, ponieważ trendy w inwestowaniu mogą się dynamicznie zmieniać. Bliscy mogą Ci doradzać np. lokaty bankowe, które w ostatnim czasie nie stanowią źródła dużych oszczędności.

Kobieta sprawdzająca informacje na tablecie.

Chcesz zacząć oszczędzać pieniądze? Automatyzuj wydatki

Jeśli chcesz wydawać mniej, zautomatyzuj swoje stałe opłaty. Ustaw w banku zlecenia automatycznych przelewów za opłaty (zlecenie stałe), które wykonujesz co miesiąc. Ustal też comiesięczny termin, który przypomni Ci o potrzebie zweryfikowania bieżących wydatków. To pomoże Ci trzymać rękę na pulsie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci kontynuować oszczędzanie.

A poza tym sprawdź, czy Twój bank proponuje jakieś ciekawe rozwiązanie, które podpowie Ci jak oszczędzać pieniądze. Niektóre banki oferują pomocnicze konto oszczędnościowe, na którym automatycznie odkładane są drobne kwoty pochodzące z transakcji płatniczych dokonywanych przy pomocy karty płatniczej.

Sam ustalisz sobie wysokość odkładanych kwot. Oprocentowanie takich oszczędności zwykle nie jest wysokie, jednak z czasem zyskujesz „dodatkową” kwotę pieniędzy, którą możesz wydać na przykład na świąteczne prezenty, czy przyjemności, nie naruszając swoich głównych finansów.

Zwróć jednak uwagę na to, że żadna reklama oszczędzania nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dlatego, jeśli chcesz mieć zupełną pewność co do możliwości i zasad świadczenia usług przez bank, dowiedz się o wykaz usług powiązanych z Twoim rachunkiem płatniczym.

Bezpłatna konsultacja z Anettą!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]