Oszczędzanie pieniędzy jest świetnym nawykiem, który warto sobie wyrobić, ponieważ może pomóc Ci przygotować się na przyszłe wydarzenia i odłożyć fundusze na niespodziewane wydatki. Jak odłożyć pieniądze i jak nimi zarządzać. Oto kilka wskazówek, jak zacząć:
1) Ustal cel. Zdecyduj o kwocie pieniędzy, którą chcesz zaoszczędzić i o czasie, w którym chcesz osiągnąć ten cel. Planowanie, na co przeznaczyć finanse jest niezbędne w całym procesie. Może odkładanie wynika z chęci oszczędzania na emeryturę? Albo chcesz wyjechać na tropikalne wakacje?
2) Zrób budżet. Śledź swoje wydatki i określ obszary, w których mógłbyś je ograniczyć lub przekierować pieniądze na oszczędności. Z czego możesz zrezygnować i ile pieniędzy może zostać po koniec miesiąca.
3) Zautomatyzuj swoje oszczędności. Ustaw zlecenie stałe z konta głównego na konto oszczędnościowe co miesiąc, abyś nie musiał myśleć o ręcznym przelewaniu pieniędzy. Autooszczędzanie pomoże wyrobić w sobie dobre nawyki. Nawet kilkaset złotych miesięcznie to duża kropla w wirtualnej skarbonce. Automatyczny przelew przez bankowość internetową jest bezpłatny. Możesz na przykład przeznaczyć co miesiąc 20% pensji na to konto.
4) Znajdź sposoby na zwiększenie swoich dochodów. Rozważ podjęcie pracy na pół etatu lub pobocznej, albo dowiedz się, czy masz szanse na awans i większe zarobki w obecnej pracy.
5) Dokonuj małych poświęceń. Małe wyrzeczenia, takie jak przynoszenie lunchu z domu zamiast jedzenia na mieście, mogą się sumować w czasie i pomóc w szybszym osiągnięciu celów oszczędnościowych. Korzystaj z tańszych produktów, a zamiast dojeżdżać do pracy samochodem, skorzystaj z karty miejskiej. Produkty z drugiej ręki również pomogą gospodarować choćby dodatkowe 50 złotych.
6) Nagradzaj się za osiągnięcie kamieni milowych. Świętowanie małych sukcesów pomoże Ci zmotywować się do dalszej podróży w kierunku budowania finansów! Kiedy zobaczysz, ile jesteś w stanie odłożyć i uzbierać na pewno będziesz z siebie dumny. Nawyk odkładania pieniędzy to bardzo ważna umiejętność.
Sprawdzone sposoby, jak oszczędzać pieniądze
Oszczędzanie pieniędzy to świetny sposób na poprawę swojej sytuacji finansowej. Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Stwórz plan i trzymaj się go. Pomoże Ci śledzić, ile pieniędzy wpływa i wypływa z konta każdego miesiąca. Może również pomóc Ci zidentyfikować obszary, w których możesz ograniczyć wydatki. Nauczysz się trzymać rękę na pulsie, kontrolować bieżące zakupy i zmienić nawyki. Zastanów się, czy dana rzecz, dany produkt na pewno jest Ci potrzebny? Szybko spłacaj zadłużenie – najlepiej od razu po otrzymaniu wypłaty. Odsetki od kart kredytowych, kredytów studenckich i innych rodzajów długów mogą szybko się sumować i zjadać Twoje oszczędności. Dokonywanie dodatkowych płatności na poczet długu zmniejszy kwotę odsetek, które płacisz w czasie i uwolni więcej pieniędzy na inne przyjemności.
Korzystaj z rabatów, wyprzedaży na dany produkt i kuponów. Patrz uważnie na każdy paragon zwłaszcza na początku. Poświęcenie czasu na szukanie rabatów lub ofert specjalnych może zaoszczędzić sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie. Ogranicz koszty rozrywki. Jedzenie na mieście, chodzenie do kina, kupowanie nowych ubrań – to wszystko są rzeczy, które mogą szybko się sumować, jeśli robi się to zbyt często lub zbyt impulsywnie. Poszukaj darmowych lub tanich opcji rozrywki, takich jak odwiedzanie lokalnego parku lub biblioteki, zamiast wydawać pieniądze na drogie wyjścia w każdy weekend.
Rozejrzyj się za niższymi składkami ubezpieczeniowymi, planami telefonicznymi, rachunkami za media itp. Opłaca się rozejrzeć za tymi usługami, ponieważ różne firmy mogą oferować różne stawki za tę samą usługę. Zautomatyzuj swoje oszczędności poprzez odkładanie procentu z każdej wypłaty lub inwestycje. Pomoże to zapewnić, że odkładasz pieniądze każdego miesiąca bez konieczności myślenia o tym zbyt wiele lub podejmowania dodatkowego wysiłku z Twojej strony! Tabelka z wydatkami, rachunek oszczędnościowy oraz konkretne cele to niezbędniki. Naucz się oszczędzać z głową.
Dobre nawyki oszczędzania pieniędzy są przydatne dla domowego budżetu
Umiejętne oszczędzanie jest bardzo dobrą cechą, zwłaszcza w sytuacji, kiedy budżet domowy został nadszarpnięty. Śledzenie finansów, sporządzanie planu i trzymanie się go oraz odkładanie na przyszłość to ważne kroki, które należy podjąć, próbując zaoszczędzić pieniądze. Odkładanie pieniędzy zaraz po otrzymaniu wypłaty pomoże uniknąć sytuacji, gdy na koncie brakuje pieniędzy na niespodziewane wydatki. Świadomość tego, ile wydaje się każdego miesiąca w różnych sklepach oraz na zakupy spożywcze może pomóc w upewnieniu się, że nie wydaje się więcej pieniędzy, niż jest to konieczne.
Warto dokładnie analizować i warto wprowadzać małe zmiany i zbierać niewielkie kwoty, które w sumie dadzą kilka tysięcy złotych rocznie. Sporządzenie budżetu pozwala gospodarstwom domowym zaplanować, na co idą ich pieniądze, co może zapobiec nadmiernym wydatkom i pomóc w utrzymaniu się w granicach możliwości. Wreszcie, odkładanie części swoich dochodów każdego miesiąca może pomóc gospodarstwom domowym w gromadzeniu pieniędzy na jakąś rzecz duże zakupy lub nagłe wypadki. Długoterminowy plan zapewni dodatkowe środki na czas emerytalny.