Jak znaleźć księgę wieczystą

Nie powinno nabywać się nieruchomości bez zapoznania się z treścią jej księgi wieczystej. Jeśli więc chcecie zakupić działkę, dom lub mieszkanie, powinniście zapoznać się z treścią jego księgi wieczystej. Zanim postanowicie kupić nieruchomość, musicie poznać jej rzeczywisty stan prawny. Możecie się tego dowiedzieć z księgi wieczystej. To, co jest w niej zapisane, jest prawdą a to, czego nie ma, co być może powiedział Wam właściciel, w świetle prawa nie istnieje. Jeśli zatem chcecie bezpiecznie nabyć dom lub działkę warto odnaleźć księgę wieczystą danej nieruchomości. Taką księgę można odnaleźć na trzy sposoby, które poniżej przedstawimy. Najpierw jednak powiemy, Wam co zawierają księgi wieczyste i dlaczego warto do nich sięgnąć.

Jakie informacje zawiera księga wieczysta?

Księga wieczysta to dokument, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące stanu prawnego domu, mieszkania czy działki. Taka księga zakładana jest i prowadzona w wyznaczonym do tego wydziale ksiąg wieczystych przy sądzie rejonowym. Z księgi wieczystej możemy dowiedzieć się szczegółowych informacji dotyczących nieruchomości. Jest w niej zapisane, kto jest właścicielem nieruchomości, dokładna jej lokalizacja, parametry, czyli metraż, liczba pokoi. W księdze wieczystej umieszczona jest rzetelna charakterystyka domu, mieszkania czy działki, którymi się interesujesz. Znajdziesz w niej również w KW informacje czy nieruchomość jest dodatkowo obciążona i czy występują jakieś komplikacje prawne z nią związane. Nie należy zatem ryzykować zakupu domu czy mieszkania, bez zapoznania się z zapisami, jakie są w takiej księdze.

Kiedy warto sprawdzić zapis, jaki znajduje się w księdze wieczystej?

  • Jeśli planujesz zakup domu, mieszkania lub działki, aby być pewnym stanu prawnego nieruchomości.
  • Kiedy prowadzisz rozmowy z właścicielem nieruchomości, aby sprawdzić jego wiarygodność.
  • Kiedy chcesz zdecydować się na wynajem mieszkania i chcesz mieć pewność, kto jest właścicielem mieszkania.
  • Interesuje Cię jakaś nieruchomość, ale nie wiesz, kto może być jej właścicielem.
Księga wieczysta informacje

Jak w łatwy i szybki sposób znaleźć interesujące Was księgi wieczyste? Podpowiadamy kilka sposobów

Idealnie byłoby, gdyby każdy, kto chce miał dostęp do ksiąg wieczystych. Tak jest, bo są one jawne i każdy może do nich zajrzeć. Żeby to jednak było możliwe trzeba znać numer księgi wieczystej. Nie zawsze jednak go znamy, lub nie chcemy na wstępie pytać właściciela nieruchomości o ich numer. Jakie więc mamy sposoby na odnalezienie interesującej nas księgi wieczystej?

Znalezienie księgi wieczystej, kiedy znamy dokładny numer księgi

Jeśli właściciel mieszkania, domu czy działki od razu podał numer księgi wieczystej, możemy ją w łatwy sposób wyszukać. Wystarczy, że na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości wejdziemy w udostępnioną publiczną przeglądarkę ksiąg wieczystych. Wpisując w wyszukiwarkę numer księgi wieczystej, możemy ją łatwo i szybko znaleźć i zobaczyć co jest w niej dokładnie zapisane.

Znalezienie księgi wieczystej, kiedy nie znamy jej numeru

Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Mamy jednak trzy sposoby na to, jak dojść do księgi wieczystej, jeśli nie znamy numeru księgi wieczystej i nie chcemy pytać o niego właściciela. Tutaj przychodzi nam z pomocą strona internetowa księgiwieczyste.pl, na której dostępne są księgi wieczyste online. Dzięki tej wyszukiwarce możemy znaleźć księgę wieczystą po jej numerze, numerze działki i adresie. Strona ta jest bardzo przyjazna i prosta. Znajdziecie tam również informacje jak krok po kroku znaleźć interesujące was księgi.

Znalezienie księgi wieczystej bez posiadania numeru księgi wieczystej za pomocą adresu

Żeby odnaleźć informacje zapisane w księgach wieczystych za pomocą adresu, musisz znać miasto, w jakim znajduje się nieruchomość, nazwę ulicy, numer budynku i opcjonalnie numer mieszkania. Wpisując odpowiednie dane i klikając szukaj, dostajesz gotowy spis ksiąg wieczystych znajdujących się w bazie. Jeśli interesuje Cię numer księgi wieczystej domu czy działki, to możesz łatwo go skopiować, klikając odkryj numer KW. Jeśli natomiast szukasz konkretnego mieszkania, musisz wyszukać je z listy, rozwijając listę numeru, który Cię interesuje.

Znalezienie księgi wieczystej online

Znalezienie księgi wieczystej bez posiadania numeru księgi wieczystej po numerze działki

Wydaje się to trochę bardziej skomplikowane jednak takie nie jest. Numer działki w łatwy sposób możemy odnaleźć na powszechnie dostępnej stronie geoportal.pl. Jeśli znamy dokładne położenie działki, domu czy mieszkania szukamy go na mapie i klikamy. Na stronie wyświetla się numer działki. Wystarczy go skopiować i na stronie księgiwieczyste.pl możecie szukać numeru księgi wieczystej jaka Was interesuje.

Ustalenie numeru księgi wieczystej drogą urzędową

Numer księgi wieczystej można również ustalić w Starostwie Powiatowym lub Sądzie Rejonowym. Tutaj należy jednak złożyć odpowiednie podanie i uiścić opłatę. Na odpowiedź będziecie musieli jednak czekać kilka dni. Może się też zdarzyć, że nie zostanie Wam udzielona informacja o księdze wieczystej, ponieważ do jego udostępnienia jest potrzebny konkretny powód. Nie zawsze chęć zakupu czy zainteresowanie daną nieruchomością jest wystarczającym powodem.

Jak widzicie ustalenie numeru księgi wieczystej, nie jest wcale takie trudne i nie trzeba się bardzo gimnastykować, aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej. Numer księgi wieczystej możecie szybko uzyskać po numerze działki lub po adresie. Za darmo możecie przeglądać KW, jednak gdy będziecie chcieli ją pobrać, musicie uiścić odpowiednią opłatę. Warto jednak to zrobić, aby być pewnym co do sytuacji prawnej obiektu, którym jesteśmy zainteresowani. To, co znajduje się w KW, jest zawsze prawdą, dlatego do tego zapisu zawsze będziemy mogli się odnosić w razie problemów.

Bezpłatna konsultacja z Anettą!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]