Coraz częściej posługujemy się obcymi walutami. Mowa nie tylko o zagranicznych wycieczkach, ale także o zakupach online czy kredytach w walucie innej niż polska złotówka. Jeszcze do niedawna w celu wymiany potrzebnej kwoty większość Polaków udawała się do stacjonarnych kantorów – tych w galeriach handlowych czy centrach miast. Jednak od jakiegoś czasu coraz popularniejsze stają się kantory internetowe. Czym są? Na jakiej zasadzie działają? Kiedy są przydatne i czy można dzięki nim zaoszczędzić? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co kantor internetowy ma do zaoferowania.
Kantor internetowy – co to jest i jak działa?
Nie trzeba nikomu tłumaczyć, czym jest tradycyjny kantor – na przykład ten, przed którym ustawiają się kolejki turystów na dworcu. Czy kantor internetowy spełnia te same funkcje?
Najprościej mówiąc, kantor internetowy to kantor walutowy, który działa w Internecie. Korzystając z niego, możesz dokonać transakcji wymiany walut za pośrednictwem strony WWW i bankowości internetowej bez wychodzenia z domu. Jak to wygląda? Na konto kantoru przelewa się określoną sumę, a następnie otrzymuje się ją przeliczoną w obcej walucie. Kantor online różni się od stacjonarnego przede wszystkim tym, że nie obraca gotówką. Transakcje dokonywane są bezgotówkowo – za pośrednictwem rachunków bankowych lub płatniczych. W zwykłym kantorze, żeby wymienić walutę, musisz mieć gotówkę.
Wymiana walut w kantorze internetowym możliwa jest, gdy mamy konto walutowe i konto w PLN lub dwa konta walutowe. Wtedy możemy przesyłać i odbierać kwoty wymieniane na obce waluty. Jeżeli nie mamy konta walutowego, możemy skorzystać z tych kantorów, które dają klientom karty, na które przesyłane są pieniądze.
Warto wspomnieć o fakcie, że firmy, które prowadzą usługi płatnicze, także kantory internetowe, podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Rejestr tych nadzorowanych podmiotów jest jak najbardziej jawny, wystarczy wejść na stronę Komisji i wyszukać dane interesującej nas firmy. Kantory internetowe podlegają także nadzorowi Narodowego Banku Polskiego i Ministerstwa Finansów. Poza tym właściciele i pracownicy tych miejsc nie mogą być karani.
Zalety kantoru internetowego
Nadal część osób nie jest przekonana do wymiany waluty online – w tym przypadku górę bierze przyzwyczajenie i obawa przed oszustwami internetowymi. Warto jednak przyjrzeć się ofertom kantorów działających w sieci, ponieważ mają one liczne zalety.
Przede wszystkim swoją popularność kantory internetowe zawdzięczają wygodzie realizacji transakcji. Jeżeli kogoś interesuje kupno obcej waluty, może zrobić to kilkoma kliknięciami za pomocą komputera czy telefonu. Pieniądze trafiają na konto klienta błyskawicznie, ponieważ kantory współpracują zazwyczaj z wszystkimi polskimi bankami. Mają otwarte konta w wielu instytucjach i podają odpowiedni numer w zależności od banku klienta. W ten sposób maksymalnie skracają czas transakcji.
Wymiana walut online to jednak nie tylko komfortowe i szybkie transakcje. Ze względu na niskie koszty obsługi kantorów internetowych (niepotrzebna jest siedziba, transakcje są w większości automatyczne), właściciele mogą pozwolić sobie na niższe marże. Co to oznacza dla klientów? Korzystniejsze kursy walut, konkurencyjne w stosunku do kantorów stacjonarnych. Oprócz atrakcyjnej ceny należy zwrócić uwagę także na szeroką dostępność walut z praktycznie całego świata – to istotne szczególnie wtedy, gdy potrzebujesz kupić walutę mniej popularną od EUR, USD, GBP czy CHF.
Wybór kantoru – na to należy zwrócić uwagę
Wiesz już, jak działa kantor internetowy i jakie są największe zalety z jego korzystania. Gdy zdecydujesz się na ten krok, warto jednak poświęcić trochę czasu na wybór najlepszej opcji spośród dostępnych – a jest ich naprawdę sporo. Przede wszystkim podczas selekcji należy porównać wysokość kursu walut w kantorze na tle konkurencji – to oczywiste, że warto zestawić ze sobą kilka kursów i zobaczyć, która jest najkorzystniejsza. To jednak nie wszystko. Należy także zwrócić uwagę na to, jak często aktualizowany jest kurs – im częściej, tym bardziej wiarygodny jest kantor z punktu widzenia klienta.
Pozostałe cechy kantoru, które warto zweryfikować, aby wybrać ten najodpowiedniejszy do naszych potrzeb, to:
- liczba walut w ofercie (kompleksowość proponowanych usług jest zdecydowanie zaletą),
- progi wymienianej kwoty (raczej tej najniższej, rzadko zdarza się, żeby kantor ustanawiał próg najwyższej wymienianej kwoty),
- prowizja (czy kantor pobiera ją za transakcję),
- obsługiwane banki,
- certyfikaty wiarygodności i opinie innych klientów
Kantor internetowy a kredyt w obcej walucie
Z kantorów online korzystają nie tylko turyści, przedsiębiorcy dokonujący transakcji z zagranicznymi kontrahentami czy Polacy na emigracji. Coraz chętniej wybierają je też osoby spłacające kredyt w obcej walucie – między innymi frankowicze. Stawki franka z pewnością nie są dla nich zadowalające, więc każde rozwiązanie, które pomoże nawet trochę zaoszczędzić na racie, jest pożądane. Konkurencyjne kursy w kantorze internetowym są jednym z takich rozwiązań.
Kantor internetowy i serwis wymiany walut – czy to jedno i to samo?
Szukając kantoru online, natknąć można się także na serwisy wymiany walut. Należy wiedzieć, że nie są to miejsca oferujące tożsame usługi. Kantory internetowe różnią się od tradycyjnych sposobem dokonywania transakcji – jednak formuła pozostaje taka sama. Czym innym jest serwis wymiany walut. To portal umożliwiający dokonanie wymiany pomiędzy dwoma osobami – tą, która chce kupić i tą, która chce sprzedać daną walutę. Właściciel portalu staje się pośrednikiem i pobiera prowizję. Największą zaletą tego rozwiązania są konkurencyjne względem kantorów oferty.