Konto oszczędnościowe - baner.

Każdy bank ma w swojej ofercie konto oszczędnościowe, z którego korzystają głównie klienci indywidualni. Banki intensywnie ze sobą konkurują, oferując klientom promocyjne oprocentowanie, prostą obsługę rachunku płatniczego płatnika, czy darmowe prowadzenie konta. Większość z nas korzysta z usług banku, nie rozważając wspomnianych korzyści, ale wciąż jest wiele osób, które zastanawiają się, czy w ogóle warto to robić. Ciągle spadające stopy procentowe często sprawiają, że pytanie, co daje konto oszczędnościowe, może wydawać się zasadne. W poniższym artykule poznasz powody, dla których warto posiadać konto oszczędnościowe oraz wady takiego sposobu oszczędzania.

Zalety posiadania konta oszczędnościowego

Posiadanie konta osobistego przyjmujemy za pewnik. W końcu takie rozwiązanie istnieje od dawna i większość Polaków nie wyobraża sobie już innej formy zarządzania swoimi pieniędzmi. Warto jednak zwrócić uwagę, że konto osobiste zazwyczaj nie jest oprocentowane, w przeciwieństwie do oszczędnościowego, którego oprocentowanie standardowe może pomóc naszemu życiu finansowemu, oferując:

  • Łatwy dostęp do środków: rachunki oszczędnościowe umożliwiają łatwy dostęp do naszych pieniędzy, które w razie potrzeby możemy w każdej chwili wypłacić lub przelać na inne konto bankowe. To daje możliwość płacenia bezgotówkowego na odległość, korzystając z bankowości elektronicznej.
  • Możliwość zarabiania bez dodatkowego wysiłku: rachunek oszczędnościowy podlega oprocentowaniu (oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zwykle korzystniejsze niż w przypadku konta osobistego), w związku z czym otrzymujesz zapłatę za przechowywanie na nim swoich pieniędzy. Sumy te nie są duże (choć zależą od wielkości oszczędności i wysokości oprocentowania), ale nie wymagają od Ciebie dodatkowego zaangażowania.
  • Wiele kont dla wielu celów: możesz otworzyć kilka kont i przydzielić je do różnych kategorii wydatków. Jedno z nich może stanowić skarbonkę na wakacje, środki na koncie oszczędnościowym innego rodzaju mogą stanowić fundusz awaryjny.
  • Brak potrzeby dokonywania regularnych wpłat: posiadacz konta może dysponować złożonymi na nim środkami pieniężnymi w dowolny sposób. Oznacza to, że może gromadzić je oraz dokonywać wypłaty środków według potrzeb (co jest niemożliwe w przypadku lokaty).

Wady posiadania konta osobistego

Konta oszczędnościowe mają jednak pewne wady. Większość z nich związana jest z kosztami, jakie może generować utrzymywanie takiego konta:

  • Prowadzenie konta oszczędnościowego może być płatne: część banków oferuje konta bankowe, których prowadzenie jest płatne. Wówczas ze środków zgromadzonych na koncie potrącana jest comiesięczna opłata za utrzymanie konta i dokonane transakcje. Zwykle z wyłączeniem polecenia przelewu wewnętrznego.
  • Operacje dokonywane za pośrednictwem konta mogą być płatne: część kont oszczędnościowych oferuje limit bezpłatnych transakcji w miesiącu. Wpłaty i wypłaty powyżej tego limitu będą się wiązały z dodatkowymi kosztami.
  • Spadające oprocentowanie kont oszczędnościowych: w ostatnich latach oprocentowanie na kontach oszczędnościowych systematycznie spada. Jeśli więc Twoim celem jest zarabianie na koncie oszczędnościowym, profity z tego tytułu nie będą wysokie.

Konto oszczędnościowe, oszczędzanie.

Oszczędzanie na koncie – gdzie szukać konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe możesz założyć w każdym banku – wybór należy do Ciebie. Nad Twoim bezpieczeństwem w każdym przypadku czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zapewnia wypłatę zdeponowanych środków finansowych w razie upadłości banku.

Możesz skorzystać z porównywarek i rankingów internetowych lub polegać na opinii znajomych lub rodziny. Zdecydowanie najlepszym krokiem będzie jednak skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Zaprezentuje Ci on najlepsze konta oszczędnościowe, dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości.

Czy warto trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym?

Kontem oszczędnościowym nazywamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który ma cechy lokaty. Taki typ konta pozwala posiadaczowi na zarabianie z trzymania środków na rachunku. Oprocentowania rachunków oszczędnościowych mogą być nieco wyższe niż tradycyjnych, ponieważ są zmienne i obliczane w skali roku. Dlatego zakładając ten typ konta, trzeba się liczyć z pewnymi zasadami jak np. ograniczona liczba transakcji w ciągu miesiąca. Przechowywanie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym może być szczególnie interesujące dla osób lubiących oszczędzanie oraz dla osób, które mają nieregularne przychody.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto osobiste?

Wybierając najlepsze konto oszczędnościowe, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Mimo że konta oszczędnościowe są powszechne, a ogólne zasady ich działania są wszystkim znane, warto sobie zadać kilka pytań, zanim dojdzie do otwarcia konta.

Para analizuje konto oszczędnościowe.

Po pierwsze należy sprawdzić, czy bank wymaga, aby na koncie znajdowało się minimalne saldo. W przypadku regularnych wpłat nie powinno to stanowić problemu. Jednak sytuacja się komplikuje, jeśli właściciel konta będzie chciał wypłacić całą zgromadzoną sumę na raz, na przykład dokonując dużego zakupu.

Po drugie, czy z tytułu założenia konta w danym banku nowy klient będzie miał dodatkowe korzyści w postaci łatwiej dostępnych kredytów na preferencyjnych warunkach.

Inne sprawy, na które warto zwrócić uwagę to dostępność banku (liczba placówek), dobre oprocentowanie z częstą kapitalizacją odsetek, czy oprocentowanie promocyjne. Nie bez znaczenia jest obecnie dostęp do rachunku oszczędnościowego dzięki bankowości internetowej i łatwość obsługi aplikacji bankowej.

Bezpłatna konsultacja z Anettą!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]