W ostatnich czasach bardzo modne stało się życie i bycie eko. Kupujemy żywność eko, korzystamy z eko produktów, stawiamy na eko zabawki dla dzieci, aż dochodzimy do coraz większych i zaawansowanych inwestycji jak odnawialne źródła energii. Do takich inwestycji należy stawianie instalacji fotowoltaik.

Koszty i montaż instalacji fotowoltaicznej

Przede wszystkim instalacja fotowoltaiki to obecnie najprężniej rozwijający się sektor Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na całym świecie. Jest to proces przekształcania energii słonecznej w prąd za pomocą paneli zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych oraz inwertera. Montuje się je na dachach budynków lub przy pomocy specjalnych konstrukcji naziemnych. Pozyskana energia zasila wszystkie urządzenia elektryczne, a jej nadmiar można przekazać do sieci, co w rezultacie daje nam upust w opłatach za energię, gdyż można ja wykorzystać w miesiącach mniej nasłonecznionych.

Koszty i montaż instalacji fotowoltaicznej

Koszty instalacji fotowoltaicznych zależą głownie od ich szczytowego poboru mocy. Każdy moduł ma moc szczytową ok. 320 Wp i średnio kosztuje ok. 600 zł netto. Przyjmując, że chcemy zasilić wszystkie urządzenia w naszym domu, które możemy zaokrąglić do 5 kWp, potrzebujemy kilkunastu paneli, co wiąże się z wydatkiem ponad 9 tys. złotych. Dodatkowym kosztem, ok. 5 tys. złotych jest zakup inwertera, który zapewnia zmianę parametrów płynącej energii elektrycznej, konstrukcja mocująca instalację fotowoltaiczną, montaż oraz opłacenie podatku. Gdzie więc szukać wsparcia do opłaty tak sporej inwestycji?

Finansowanie fotowoltaiki – 4 formy wsparcia

  1. Fotowoltaika na raty – producenci paneli fotowoltaicznych, którzy współpracują z bankami dają klientom możliwość finansowania tej inwestycji za pomocą kredytu ratalnego. O taką formę finansowania fotowoltaiki, mogą się ubiegać osoby z dobrą historią kredytowania w BIK i wysoką zdolnością kredytową. Kredyt fotowoltaika przeważnie obowiązuje w 60 równych ratach, a w skład spłaty tego kredytu wlicza się także montaż oraz uruchomienie instalacji.
  2. Kredyt na fotowoltaikę – w momencie tak szybkiego popytu na tą instalacje, wiele banków wprowadziło do swojej oferty preferencyjne kredyty na fotowoltaikę. Zaletami takiej formy wsparcia jest dopasowanie kredytu do indywidualnego klienta, niskie oprocentowanie oraz krótszy czas oczekiwania na decyzje w porównaniu z programami funduszy inwestycyjnych. Przykładowym bankiem jest Bank PKO BP, który swoja usługę oferuje w ramach programu kredyt na fotowoltaikę 2019. Oferta obejmuje dofinansowanie od 500 do 50 tys. złotych, uwzględniając zakup i montaż paneli fotowoltaicznych oraz pokrycie kosztów kwalifikowanych. Okres kredytowania obejmuje od 2 do 120 miesięcy z uwzględnieniem 7 procentowego RRSO.
  3. Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) – ta instytucja udziela tzw. ekokredytu na fotowoltaikę. Jego RRSO wynosi 5, 29% co jest stosunkowo niskim oprocentowaniem jak na kredyt złotowy. Bank pobiera 1% prowizji za udzielenie ekokredytu, a marża może wynosić już od 3,11 %. Maksymalna i całkowita kwota kredytu to 75 tys. złotych na okres do 10 lat. Jest również możliwość skorzystania z karencji w spłacie kapitału do 3 miesięcy.
  4. Programy i dotacje:
  • Program „Mój prąd” – zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, został wprowadzony 23 lipca 2019 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. W ramach tego programu, wysokość dotacji do instalacji fotowoltaicznej wynosi 5000 zł. Jest ona bezzwrotna i przeznaczona tylko dla osób fizycznych, a maksymalna wielkość instalacji to 10 kWp.
  • Program „Czyste powietrze” – z tego programu skorzystać mogą mieszkańcy domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych. maksymalna kwota pożyczki wyliczana jest na podstawie dochodów gospodarstwa domowego. Kwota dofinansowania na panele fotowoltaiczne wynosi od 7 do 53 tys. złotych, a wnioski o udzielenie pożyczki należy kierować do wojewódzkiego FOŚiGW, w terminie od 19 września 2018 roku do 28 czerwca 2027 roku.
  • Program „Prosument 2” – Program ma budżet na panele fotowoltaiczne w wysokości 800 mln zł i będzie realizowany w latach 2014–2022, z możliwością zawierania umów pożyczek lub umów kredytowych wraz z dotacją do 2020 roku. Głównymi zasadami tej formy dofinansowania jest dotacja w wys. 15 lub 30 %, oprocentowanie na poziomie 1% w skali roku. Instalacja fotowoltaiczna jest finansowana maksymalnie 15 lat.
Jakie będą najlepsze kredyty na fotowoltaikę?

Bezpłatna konsultacja z Anettą!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]