Zwrot prowizji kredytu - TSUE i zwrot - ustawa o kredycie

W dzisiejszych czasach większość z nas posiada jakiś kredyt. Bardzo dużo z nas dostaje taką możliwość i z niej korzysta. Aktualnie młodzi ludzie prawie zawsze kupując mieszkanie czy stawiając dom, korzystają z możliwości ratalnej spłaty zobowiązań. Dzięki temu bardzo często mogą mieć swój własny kąt, którego nie muszą z nikim dzielić. Szybko można cieszyć się mieszkaniem lub domem, samochodem czy czymkolwiek, o czym zamarzymy. Jednak na dłuższą metę kredyt nie jest naszym sprzymierzeńcem. Marzymy o tym, żeby jak najszybciej spłacić nasze zobowiązanie. Oprócz tego, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu jesteśmy bardziej spokojni, to niesie to za sobą wiele innych korzyści. Dowiedz się jakie prawa Ci przysługują, z czego możesz skorzystać oraz czego unikać.

TSUE i zwrot prowizji bankowej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stanął za kredytobiorcami. Jaki wyrok TSUE zapadł 19 września 2019 roku? Bardzo prosto mówiąc: Jeśli spłacimy nasz kredyt szybciej, to bank powinien się z nami rozliczyć czyli zwrócić nam prowizję. Możemy domagać się od banku odpowiedniej obniżki dotyczącej wszystkich poniesionych kosztów, którymi zostaliśmy obciążeni w trakcie okresu kredytowania. Do takich kosztów zalicza się również prowizja, którą bardzo często trzeba było zapłacić, aby uzyskać kredyt. Korzystna jest więc szybsza spłata, ponieważ zwrot prowizji za udzielenie kredytu niejednokrotnie jest bardzo wysoki.

Naszym celem jest zazwyczaj wcześniejsza spłata kredytu dlatego, że chcemy mieć spokojną głowę, mniej zmartwień, mniej wydatków w miesiącu. Jednak pamiętajcie, że prowizja to nie jest taka mała kwota. Jej zwrot może sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zwrot prowizji bankowej (TSUE) - wniosek w sprawie zwrotu

Zwrot prowizji od spłaconego kredytu bankowego

Właśnie spłaciłeś kredyt lub już niedługo pozbędziesz się tego ciężaru-postaraj się o odzyskanie prowizji z banku jak najszybciej. Masz na to wprawdzie sześć lat od skończenia spłaty kredytu, jednak nie ma na co czekać. Im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej dostaniesz zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Wniosek możesz złożyć samodzielnie. Wystarczy, że w piśmie do banku powołasz się na wyrok TSUE ustawy o kredycie konsumenckim. W swoim wniosku nie zapomnij o:

  • danych osobowych
  • danych banku
  • szczegółach dotyczących kredytu-data i numer zawarcia kredytu,
  • numerze konta bankowego, na które chcesz, aby były przekazane pieniądze
  • terminie, w jakim oczekiwać będziesz zwrotu.

To wszystko, aby złożyć wniosek i starać się o zwrot prowizji za kredyt. Teraz wystarczy wysłać wniosek do banku. Nie oczekuj jednak zwrotu prowizji szybko. Bank ma aż 30 dni na rozpatrzenie twojego przypadku. Chroni ich ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

Banki, jeśli prawidłowo wypełniłeś wszystkie papiery, zazwyczaj zwracają pieniądze już po dwóch tygodniach. Jednak może zdarzyć się sytuacja, że po trzydziestu dniach dostaniesz informacje o odrzuceniu Twojego wniosku. Banki próbują migać się od zwrotu prowizji. W tym przypadku pamiętaj, że prawo jest po Twojej stronie, a wyrok TSUE może posłużyć za as w rękawie przy konieczności zgłoszenia sprawy do sądu.

Ustawa o kredycie konsumenckim (orzeczenie TSUE) - zwrot części wiąże się z wcześniejszą spłatą

Co jest jeszcze dla Was ważne, gdy ubiegasz się o zwrot części prowizji?

Ustawy o kredycie konsumenckim doczekaliśmy się 18 grudnia 2011 roku i od tej daty ona obowiązuje. Wyroku TSUE dotyczą zatem wszystkie kredyty zaciągnięte po 18 grudnia 2011 roku. Zwrot kosztów należy się zatem wszystkim, którzy wzięli kredyt po tej dacie.

Zwrot kosztów kredytu przy wcześniejszej spłacie

Jak każdy z Was wie banki, zarabiają na odsetkach od kredytu. Dlatego to nam powinno zależeć na tym, aby jak najszybciej spłacić nasze zobowiązanie. Im szybciej to zrobimy, tym więcej pieniędzy uda nam się zaoszczędzić. Od 2017 możecie dokonywać wcześniejszej spłaty kredytu oraz uzyskać pieniądze za odsetki i inne koszty przypadające za okres, o który skrócono umowę przez przedterminowe spłacenie kredytu. Najbardziej opłaca się spłata zobowiązania najszybciej po 3 latach. Wtedy unikniemy opłat za przedterminową spłatę i dostaniemy więcej zwrotu.

Wcześniejsza spłata zobowiązań niesie ze sobą wiele korzyści. Możemy spać spokojnie, bo nie mamy żadnych dużych zobowiązań finansowych, zaoszczędziliśmy pieniądze, które teraz możemy wydać w innym celu, mamy większą wiarygodność i następnym razem łatwiej i na lepszych warunkach możemy dostać kredyt. Ponadto mieszacie na swoim! Jeśli więc macie wyższy przypływ gotówki lub zaoszczędziliście pieniądze, warto pomyśleć o zainwestowaniu ich w spłatę zobowiązań w całości lub chociaż w części. Na pewno na tym zyskacie.

Bezpłatna konsultacja z Anettą!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]