Marzysz o zakupie samochodu, ale nie masz na ten cel odłożonych pieniędzy? To nie przekreśla Twojej szansy na nabycie wymarzonego modelu pojazdu. Jedną z opcji finansowania takiego zakupu może być kredyt samochodowy. Przeczytaj, kiedy się możesz o niego ubiegać i jakich formalności musisz dopełnić, aby uzyskać kredyt na zakup samochodu.
Czym jest kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy należy do kredytów celowych. Co to oznacza? Mianowicie, to, że pieniędzy pozyskanych na sfinansowanie zakupu pojazdu nie możesz wykorzystać na inny cel, np. wycieczkę zagraniczną. Zatem kredyt samochodowy różni się od kredytów gotówkowych, które można przeznaczyć na dowolny cel.
Oczywiście nic nie staje na przeszkodzie, abyś zakup pojazdu sfinansował przez kredyt gotówkowy. Jednak musisz wiedzieć, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu gotówkowego jest znacznie wyższa od kredytu celowego. Dzieje się tak głównie ze względu na lepsze zabezpieczenie kredytu samochodowego. Kredyt gotówkowy to większe ryzyko da banku, dlatego całkowita kwota kredytu będzie w takim przypadku wyższa.
Niech jednak nazwa kredytu samochodowego was nie zwiedzie, ponieważ za środki pozyskane w ten sposób można zakupić także inne pojazdy mechaniczne, np. motocykl, skuter lub kamper. Za pieniądze z kredytu samochodowego można kupić zarówno samochód używany, jak i nowy z salonu. O kredyt samochodowy może też ubiegać się osoba fizyczna lub firma.
To, co jeszcze warto wiedzieć o kredycie samochodowym, to to, że nie tylko bank może nam takiej pożyczki udzielić. Bardzo często usługi kredytowania oferują także dealerzy samochodowi. Taka opcja w niektórych przypadkach może okazać się tańsza a niżeli tradycyjny kredyt w banku. Dlatego rozważcie wszystkie dostępne opcje, co pozwoli Wam nieco obniżyć koszty zakupu wymarzonego auta.
Kiedy możesz ubiegać się o kredyt samochodowy?
O kredyt samochodowy tak naprawdę może ubiegać się każdy, kto jest osobą pełnoletnią i wykazuje przychody. Aby dostać kredyt na zakup pojazdu, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Możesz to zrobić przez Internet bądź też osobiście w placówce banku.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o zarobkach, kopię dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) oraz kopię dokumentów pojazdu. Banki z reguły do podjęcia decyzji kredytowej wymagają przedstawienia ubezpieczenia pojazdu (polisy AC i OC) oraz niekiedy cesji praw z polisy ubezpieczenia.
Po poprawnym złożeniu wszystkich dokumentów nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na decyzje banku. Jeżeli bank zdecyduje się udzielić nam kredytu samochodowego, będziemy musieli wybrać się do placówki banku w celu podpisania umowy kredytu, z którą warto się wcześniej zaznajomić. W niektórych przypadkach bank, jako formę zabezpieczenia może przyjąć depozyt karty pojazdu. Bez niej nie będzie możliwa legalna sprzedaż auta, jego przerejestrowanie lub dokonywanie istotnych zmian.
Jeżeli bank odmówi nam udzielenia pożyczki na zakup samochodu, możemy spróbować uzyskać ją w innym banku lub sprawdzić ofertę kredytową bezpośrednio u dealera.
Rodzaje kredytów samochodowych
Kredyt samochodowy możemy zaciągnąć w trzech postaciach:
- tradycyjny kredyt samochodowy
- kredyt samochodowy jednoratowy
- kredyt balonowy
Tradycyjny kredyt samochodowy należy do najczęściej wybieranych opcji przez klientów indywidualnych. Jest bardzo podobny w swojej formie do kredytów gotówkowych. Tego typu kredyt na samochód spłacany jest co miesiąc według ustalonego planu przez bank. Do uzyskania kredytu samochodowego konieczne jest posiadanie wkładu własnego, a okres spłaty wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.
Kredyt jednoratowy to dość ciekawa forma zaciągnięcia zobowiązania na zakup pojazdu. Ten typ pożyczki jest też znany, jako kredyt 50/50 lub 60/50. Najczęściej znaleźć go możemy w ofercie dealerów samochodowych. Kredyty samochodowe jednoratowe wymagają od kredytobiorcy posiadania 50% wartości pojazdu. Druga połowa wpłacana jest w jednej racie w terminie określonym na umowie kredytowej. Oprocentowanie kredytu samochodowego 50/50 jest równe zeru. Jednak minusem jest konieczność posiadania dużej kwoty wkładu własnego.
Kredyt balonowy to dobra opcja dla osób i firm, które często wymieniają samochody. Podpisując umowę na tego typu kredyt na samochód, konieczne jest posiadanie wkładu własnego, który nie może być niższy niż 10% wartości samochodu. Następnie wartość kredytu jest rozłożona na równe raty, poza ostatnią, która jest najwyższa i może wynosić od kilku do kilkunastu procent wartości auta. Taki kredyt umożliwia kredytobiorcy zmianę pojazdu po 3 latach. Samochód przechodzi na własność banku na poczet spłaty ostatniej raty umowy kredytu samochodowego.
Jak zadbać o swoje finanse, czyli najważniejsze parametry kredytu na samochód
Przed decyzją o zaciągnięciu kredytu samochodowego, koniecznie musimy zapoznać się z ofertami różnych banków. Możemy to zrobić przy pomocy internetowych rankomatów kredytów lub korzystając z pomocy doradcy finansowego.
Parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę to poziom oprocentowania kredytu, wysokość prowizji oraz całkowita kwota kredytu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), która uwzględnia nie tylko oprocentowanie kredytu, ale także dodatkowe koszty związane z zaciąganiem tego typu zobowiązania.
Przed odpisaniem umowy upewnijmy się także, w jaki sposób środki zostaną nam wypłacone oraz jakie są koszty związane z nieterminową spłatą raty naszego zobowiązania.