Karta debetowa a kredytowa - baner.

Prawie 92% wszystkich transakcji odbywa się w dzisiejszych czasach bezgotówkowo. Karty płatnicze zdetronizowały papierowe pieniądze i bilon. Przykładamy po prostu kawałek prostokątnego plastiku do terminala płatniczego i… zapłacone, ale czy potrafimy rozróżnić rodzaje kart i czy znamy wszystkie możliwości płatności bezgotówkowych? W naszych portfelach można znaleźć najczęściej karty debetowe oraz kredytowe. Przeznaczenie obu kart jest podobne — dokonujemy nimi płatności. Niektórzy stosują ich nazwy zamiennie. Czy karta kredytowa i debetowa to w takim razie to samo? Nic bardziej mylnego. Obie karty, choć wizualnie podobne, przypisane są do zupełnie różnych rachunków bankowych i wiążą się z całkowicie różnymi zobowiązaniami ze strony użytkownika. Koniecznie trzeba potrafić je rozróżnić.

Czym jest karta debetowa, a czym kredytowa?

Oba produkty to karty płatnicze, służące do pokrywania kosztów zakupów stacjonarnych czy internetowych.

  • Środki z karty debetowej to nasze pieniądze, pochodzące z rachunku osobistego.
  • Środki na karcie kredytowej pochodzą z kredytu gotówkowego, który finalnie zawsze trzeba spłacić.

To ogromna różnica- dlaczego więc sporo osób ciągle myli te pojęcia? Aby to zrozumieć, warto przyjrzeć się zbieżnym cechom obu kart.

Podobieństwa karty kredytowej i debetowej

Różne karty płatnicze mogą być ze sobą mylone, ponieważ na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Są takich samych rozmiarów, a na plastiku widnieją te same elementy. Imię, nazwisko, numer karty i termin jej ważności, kod CVV lub CVC czy logo wydawcy karty.

Jak szybko odróżnić kartę debetową od kredytowej?

Mimo niemal identycznego wyglądu karty można od siebie wizualnie odróżnić na podstawie jednego kluczowego elementu. Na karcie debetowej zawsze widnieje napis „debit”, a na karcie kredytowej „credit”.

Różne rodzaje kart.

Płatność przy pomocy karty kredytowej i karty debetowej

Metody płatności dla obu kart są co do zasady identyczne. Obsługują je te same terminale, do których przykłada się kartę (wprowadza ją lub przesuwa po czytniku) i w zależności od wysokości kwoty, wstukuje kod pin lub nie. Karty można również podpinać w sieci do swoich kont czy subskrypcji lub dokonywać jednorazowych płatności online.

Karta kredytowa a debetowa — różnice

Podobieństwa obu kart kończą się na budowie, wyglądzie i metodach płatności. Skupmy się teraz na rozbieżnościach. Ich poprawna definicja może wpływać na lepsze zarządzanie swoimi finansami i dobór odpowiednich dla siebie produktów bankowych.

Różnice między kartą debetową a kartą kredytową wynikają z faktu, że pierwsza jest dodatkowym narzędziem naszego osobistego konta bankowego, natomiast druga- elementem kredytu gotówkowego, a więc używając jej, nie zarządzamy własnymi pieniędzmi.

Uzyskanie karty kredytowej i karty debetowej

Procedura wydania karty debetowej jest bardzo prosta i zwykle wiąże się jedynie z założeniem konta osobistego w banku. Czas od założenia konta, do otrzymania karty to najczęściej kilka dni. Obsługa karty wiąże się zwykle z niewielką opłatą miesięczną, jednak często nie zostaje ona naliczona, jeśli dokona się odpowiedniej ilości transakcji, na odpowiednią kwotę. Koszty karty zależą od oferty danego banku.

Kartę kredytową uzyskuje się na wniosek o kredyt gotówkowy. Nie jest powiązana z kontem osobistym, a o jej przyznaniu bank decyduje na podstawie weryfikacji zdolności kredytowej Konsumenta, co sprawia, że cały proces wymaga więcej formalności oraz trwa dłużej.

Oznacza to, że w przypadku karty debetowej, koszty użytkowania są zerowe bądź kilkuzłotowe, natomiast karty kredytowe są komplementarnym elementem oprocentowanych kredytów, a więc ich koszt może (ale nie musi!) być dużo wyższy.

Karta kredytowa — obowiązek spłaty

Każdą wydaną za pomocą karty kredytowej kwotę trzeba spłacić. To, w jakim terminie tego dokonamy, będzie wpływało na finalny koszt naszego zobowiązania. Jeśli spłata nastąpi w okresie bezodsetkowym (zwykle trwa on ok. 50 dni, ale oferty banków różnią się między sobą), koszt kredytu wyniesie zero złotych. Jeśli spłaty dokonamy po tym czasie, naliczone zostaną odsetki- zgodnie z umową.

Czy to jednak wszystkie koszty eksploatacyjne kart płatniczych?

Karty płatnicze — koszty wypłaty gotówki i transakcji bezgotówkowych

W przypadku karty kredytowej wypłata gotówki z bankomatu zawsze obarczona jest naliczeniem opłaty.

Karta debetowa umożliwia wypłatę środków, które znajdują się na naszym rachunku bankowym bezkosztowo. Warto jednak znać limity kwotowe takich wypłat. Są one zależne od polityki danego banku. Należy również zorientować się, czy wypłaty dokonywane przy pomocy bankomatów innych instytucji nie generują dodatkowej opłaty.

Mężczyzna z kartą kredytową.

Transakcje bezgotówkowe wykonywane przy pomocy terminali płatniczych nie są obciążane żadnymi dodatkowymi kosztami, niezależnie czy dokonujemy ich kartą kredytową, czy kartą debetową.

Karty płatnicze — krótkie podsumowanie

Karta debetowa i kredytowa to różne produkty, pełniące różne funkcje.

  • Karta debetowa obsługuje nasz rachunek osobisty, co usprawnia codzienne dokonywanie zakupów. Jej założenie i eksploatacją są darmowe lub wiążą się z niewielkimi kosztami.
  • Karta kredytowa to narzędzie do dysponowania kredytem gotówkowym. Każdą wydaną przy jej pomocy złotówkę należy spłacić. Można zrobić to w okresie bezodsetkowym, aby uniknąć dodatkowych opłat. Kartę kredytową należy traktować z rozwagą i mieć świadomość, że jej posiadanie obniża zdolność kredytową.

Bezpłatna konsultacja z Anettą!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]